O NÁS » RADY-VAROVÁNÍ!
RADY-VAROVÁNÍ!

Falešné baterie

Novým falešným trendem je prodej padělků elektronických cigaret. Vydělávat se dá na všem. Falešné cigarety zaplavily celou republiku. Jak je to možné? V česku je možné všechno. Pro stále větší oblibu elektronických cigaret se ani ony nevyhly prodeji padělků.

Jedna ukázka: Zákazník si v dobré víře kupuje svoji první elektronickou cigaretu s tím, že na baterii je uvedeno, že jde o cigaretu s 1100 mAh baterií, ale baterie nemá potřebnou kapacitu a po krátké době je nefunkční. Až když ji chce hodit do tříděného odpadu, při rozebrání zjistí, že v e-cigaretě není jím předpokládaný, a na obalu uvedený bateriový článek o kapacitě 1100 mAh, ale článek, s mnohem menší kapacitou a zbytek těla e-cigarety je vycpán molitanem, nebo papírem. Co udělá 95% čechů? Mávne nad tím rukou, že se nechali napálit a koupí novou baterku, ale už za jiný peníz. S tím avšak většina takovýchto prodejců počítá.

Jak rozeznat baterku s malým článkem? Jednoduše, už při porovnání v ruce s originální baterií poznáte váhový rozdíl. Originální baterie 1100 mAh váží okolo 34-35g, neoriginální malá baterka má okolo 27g. Prodejce se prodejem takového zboží dopouští podvodu, protože Vám prodává zboží, které nemá deklarované parametry.

Co dělat když už takové zboží mám doma a nejsem spokojen? Falešné cigarety můžete zaslat a nahlásit na Českou obchodní inspekci, k prošetření a po prodejci požadovat vrácení peněz.

Několik ilustrativních obrázků:

Rozebraná falešná e-cigareta 1100 mAh, ve které je malá baterie 650 mAh a zybtek je vycpaný dvěma     kostičkami polystyrénu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porovnání velikostí baterie 1100 mAh vlevo  a 650 mAh vpravo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Falešná 1100 mAh cigareta, s váhou 26,8 g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Originální cigareta 1100 mAh, váha 35g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Falešné e-liquidy

V dnešní době jsou nejnovějším trendem, v rámci dovozů z třetích zemí, padělky esencí do elektronických cigaret, které jsou k nám dopravovány většinou letecky, hlavně z Číny a Hongkongu. Napodobeniny značkových náplní (e-liquidů ) do e-cigaret však mohou vážně poškodit lidské zdraví, jelikož mají pochybné složení. Odborníci nevylučují, že některé z nich obsahují i životu nebezpečné látky!

Tyto e-liquidy jsou pak nezákonně rozlívány v černých stáčírnách bez patřičného vybavení a zabezpečení, v Praze, Brně a na Ostravsku a pak jsou pod různými značkami nabízeny nejen na internetu, na Aukro, slevových portálech, ale již i ve velkých řetězcích s tabákovými výrobky a v obchodních centrech. Zisky z takto prodávaného zboží jdou do obrovských částek. Nechat si vyrobit jakoukoliv etiketu, nebo krabičku s popisky v dnešní době není žádný problém. Jakých rozměrů se u nás ještě dočkáme, (vzpomeňme aféru s falešným alkoholem) nikdo nevíme. Naše kontrolní úřady jako obvykle zaspaly a teprve po 6ti letech se začali o prodej e-liquidů zajímat. Na jaře 2013 přišli s nařízením, že e-liquidy mohou prodávat jen prodejci s patřičným živnostenským povolením - živnost vázaná (e-liquidy s množstvím nikotinu nad 1% zařadily do třídy látky tooxické a vysoce toxické) a ke všem prodávaným e-liquidům musí mít prodejci dle nařízení ES i bezpečnostní listy na složení a původ e-liquidů.

Jak rozpoznat kdo jaké zboží prodává a jak se před takovými prodejci bránit?

Nenakupovat zboží v pochybném balení, etiketami a krabičkami, vyhledat si na internetu informace o značce, o výrobci, nenakupovat zboží za mimořádně nízkou cenu, při náhodném nákupu vyžadovat předložení oprávnění prodejce k prodeji, vyžádat si předložení bezpečnostního listu k e-liquidům a najít si spolehlivého prodejce, který tyto požadavky splňuje.

Co dělat když už takové zboží mám doma a nejsem spokojen?

E-liquidy a falešné cigarety můžete zaslat a nahlásit na Českou obchodní inspekci, Státní zemědělskou a obchodní inspekci, v případě nepovoleného prodeje na příslušný Živnostenský ůřad.

Většina nepoctivých prodejců má vystaveno originální zboží, ale při prodeji Vám dá jiné, zkontrolujte si proto, co si odnášíte domů.

Pozor falešný e-liquid značky Liqua !!!

Chceme Vás varovat před kopiemi e-liquidů LIQUA, které se v současnosti objevují na českém trhu. Jedná se jak o kopie stávající řady, tak o rádoby "nové" příchutě "MB", "CAM", "DUN", "Melon", "WHI".

Uvádíme obrázky těchto kopií!

Na obrázkovém srovnání lze vždy nalevo vidět originální e-liquid a napravo kopii.

Znaky: - drobné grafické odchylky - např. u ovocných příchutí bíle nepodbarvené slovo SMOKE na čelní straně, materiál krabičky - liquidy nemají lepení české návody, ale jsou přímo tištěné na krabičce - liquidy nemají tenká kapátka.

E-liquid používaný v těchto liquidech je neznámého původu a samozřejmě nedosahuje kvality liquidů LIQUA.

Hrozí: - zdravotní riziko (po aférách s alkoholem, je velká pravděpodobnost zvýšeného zájmu kontrolních úřadů) - zabavení celní správou - ztráta zákazníků.

Originál balení a příchutě můžete najít zde: na webu výrobce www.goritchy.com Ritchy Group Ltd.

Výrobce e-liquidů LIQUA v tuto chvíli tento problém intenzivně řeší jak v Číně, tak v ČR přes právní zástupce a celní správu. Prosíme Vás abyste se ujistili, že e-liquidy nakupujete od ověřených dodavatelů, abyste nenaletěli. Takovéto případy velmi ohrožují obchod Vás všech v ČR, jak naštvaností konečných zákazníků, tak rizikem uvalení sankcí a zákazů ze strany úřadů.

Žádáme Vás o šíření této zprávy dál, je to v zájmu nás všech. Děkujeme!

Vlevo vždy originální e-liquid, vpravo  kopie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZGVhYWJj